Не е тайна, че в училищата неизбежно се случват спорове и конфликти, които по множество логични причини не могат да бъдат разрешени нито от висшестоящ, нито от вътрешен човек.
Изненадващото е, че в такива ситуации ръководствата на училищата все още се лутат в търсенето си какво биха могли да направят.
Част от хубавите новини са, че:
- Медиацията е включена като един от инструментите в т.нар. Обща подкрепа към Закона за предучилищно и училищно образование и училищните ръководства са насърчени да я използват при нужда както всяка помощна външна услуга.
- Има все повече директори на училища, които са опитвали медиацията, познали са ползата ѝ, подкрепили са свои ключови служители да се обучат в нея и дори самите те са обучени като медиатори.
- Има все повече училищни психолози, които са обучени за професионални медиатори, стават инициатори на медиация и сътрудничат умело за навременно и цялостно разрешаване на конфликтите.
- Има все повече педагогически съветници, които си дават сметка, че медиацията е още един техен ресурс и желаят да се обучават в медиационни умения.
- Има все повече ученици, които са привлечени и тренирани в т.нар. медиация между връстници (peer to peer mediation) и действат вдъхновено като лидери-миротворци в своето училище.
- Има професионални образователни общности, които разпознават медиацията като един от инструментите на ученето и приобщаването.
- Има все повече учители и родители, които желаят да участват в среща-медиация и да се обърнат към медиатор за градивен изход от спора помежду си и между децата, за които се грижат.
Затова и създадохме съвместен проект в „Приобщи се“ с ЕЛА , в който подпомагаме нуждаещите се училища с нашия подход в медиацията.
„Училищната медиация решава конфликти, възникнали в училищна среда с помощта на училищен медиатор.
Училищният медиатор помага на страните да проведат фокусиран разговор и да постигнат договореност, която удовлетворява всяка от страните както поотделно, така и заедно.
Медиаторът създава структурирана среда за разговор с цел страните да чуят спокойно дълбоките си интереси и истинските причини за случилото се.
Медиацията позволява на страните да договорят най-доброто и за двете страни, получавайки разбиране за собствената си позиция и позицията на другия.“
Обратните връзки от всички участници в медиациите, които сме провели заедно и поотделно сочат, че във всички случаи те са били удовлетворени от участието си, препоръчали са го на други и биха участвали отново. Нещо повече, много от тях споделят, че са се променили в градивна посока с това преживяване и/ли, че са констатирали разгаряне на искрата на миротворчеството в себе си.
Повече конкретни отговори по тази важна тема, обратни връзки и няколко подробно разказани случая от личната ми практика можете да прочетете в книгата наръчник за медиацията „В храма на медиацията – как е на практика“.
А в следната статия можете да научите повече за: Нормативната регламентация на УМ в училищата на ЕС.
Заповядайте на Сертифициращото ни обучение за професионални медиатори за 2020 г. : 21-22 и 28-29 март.
Следва продължение
Оставете коментар