- простата сметка, на италианският проф. Джузепе де Пало за цената и спестяването
Годишният брой дела в България е средно 421 166.
За да получим общите спестявания, умножаваме по средното спестяване на спор между две страни, в резултат на проведена медиация (и то, при взета средна, 50% успеваемост), което е 1 672 евро. Така получаваме, че възможните общи спестявания биха били над 700 млн. евро.
Страна в съдебното производство в България, средно плаща със съдебните такси, 28,7% от общите разходи за осигуряването на гражданско правосъдие. Гражданите, които не са страни в съдебното производство (т.е. всички ние), плащаме 71, 3% от разходите, чрез общото данъчно облагане. Следователно, казва той, ние всички имаме правото да поискаме от тези, които се съдят, да опитат първо с по-икономични и ефективни инструменти като медиация.
- учудването на уважаваният британски съдия, сър Рупърт Джексън:
„Какво кара обществото да закупува на тълпи един продукт, който знаят, че е скъпо, продължително и рисковано да се използва, предпочитайки го пред този, който е по-евтино, по-бързо и има малък или никакъв риск?“
Според вас какво?
Наистина питам и се вслушвам във всеки отговор.
И отговарям, мен самата какво ме кара – нищо. 🙂
Ползвам различни алтернативни подходи като медиацията – според нуждата и приложимостта им в конкретния случай. За здраве. И от уважение към себе си, към другия и към средата, в която всички живеем.
А вие?
Оставете коментар