Медиаторът не е адвокат. Адвокатът не е медиатор.
Медиаторът не е психотерапевт. Психотерапевтът не е медиатор.
Това са различни професии, които …
работят великолепно заедно – всеки със своята функция и задача. Но, за да бъде медиатор един адвокат/психотерапевт, е необходимо да излезе изцяло от ролята си на адвокат или психотерапевт.
Нещо очевидно, но изключително важно и нелесно, когато сме ‘в ситуация’. Така че, нека бъдем (само)наблюдателни: дали консултантите, наистина излизат от добре познатата си и обиграна роля и влизат съзнателно в позицията на медиатор?! Все по-често в своя опит виждам колко деликатна и предизвикателна задача е това за имащите по няколко професии и то, точно тези професии.
Един професионалист не може да е едновременно адвокат/психотерапевт и медиатор по един и същи случай. Не може, чисто и просто, защото това смесване вреди. А границите понякога са много тънки и е важно да са честно поставени. (например, при по-сложни емоционално случаи или, когато има неравнопоставеност на страните в правната помощ).
Медиаторът не дава правни и психологически съвети, решение или набор от решения, не прави преценка и оценка. Той е неутрален и с успешен опит във воденето на продуктивен диалог при ключови/нажежени ситуации.
Медиаторът може да има всякаква професия и компетентности, ползва разнообразни инструменти. Той е МОДЕРАТОР на един различен диалог – за откриване на дълбоките лични и общи интереси и за спогодяване въз основа на тях. Широко скроен, присъстващ с ведро приемане и в мир със себе си, са едни от обичайните му характерности…
Други са:
- приятен събеседник, открит и неподправен, спокоен и запазва самообладание във всяка ситуация;
- съпътства ви в един различен разговор, който провокира мисленето и въображението, вдъхновява и подкрепя да сме автентични и да изразяваме и живеем свободно мечтите си;
- помага да се достигне до сърцевината на нещата и да се получи яснота за статуквото и взаимоотношенията;
- подкрепя да се включват различни гледни точки и да се открият невидяни аспекти, неразгърнати потенциали, да се види смисъла и полезността на всяко нещо;
- гъвкав е и умее с лекота да разчупва норми и стереотипи;
- партнира за сближаване на крайностите в win-win среда;
- дружелюбен и уважителен е, любознателен и уравновесен, със спокойна и съзнателна реч, която звучи благо;
- разполага с достатъчно разнообразни и интересни идеи под ръка, за да „погъделичка“ разширяването на перспективата и мирогледа с нова гледна точка;
- умее да присъства с мълчание и да чува отвъд думите, разчита вярно езика на тялото;
- цени несъгласието и не държи споразумението да е на всяка цена;
- отдава ви цялото си внимание и никога не осъжда, затова можете да му доверите всичко;
- вярва в неограничените възможности;
- чувства се истински щастлив за успеха на другите и подкрепя всички да разгръщат потенциала си – и самостоятелно и заедно.
P.S. Колко е важно да излизаме напълно от роля/позиция и да влизаме напълно в друга роля/позиция, без да се вкопчваме и вземаме прекалено насериозно… 🙂
Свързани статии: Медиация – що е то; Как да изберем медиатор; Център за медиация;
Оставете коментар