Любопитни новини за медиацията от: USA-Hawaii, Австралия, Хонг-Конг, Холандия, САЩ, Индия, Ирландия…
- USA-Hawaii: „Местните фирми „осиновяват-съда“, за да помогнат на държавната съдебна система да разшири медиационните услуги в Хавай„.
Като част от продължаващите усилия за подобряване на достъпа до правосъдие в Хавай, хавайската съдебната власт си партнира с Тихоокеанския център за медиация (MCP) в иновативна програма, която да помогне за разширяване на предлагането на услуги по медиация на островите. MCP’s Adopt-A-Court Program предоставя възможности за местните предприятия да „приемат/осиновят“ служители от окръжния съд и така да имат сред членовете на управителния си екип обучени да служат като доброволци–медиатори при искове с малък материален интерес и обобщени случаи на собственост.“
- Австралия: „Медиацията трябва да се предпочита пред съдебният спор.“ – пише в mondaq.com известната адвокатка Kaylene Cuddy от Coutts Solicitors & Conveyancers
„Ейбрахам Линкълн е казал: „Обезкуражете съдебният спор. Убедете съседите си да направите взаимно компромис, всеки път, когато можете“. Освен, че е бил президент, той е бил и адвокат, така че е разбирал, че медиацията понякога може да бъде по-добрата алтернатива на съдебните спорове.
И в статията дава полезни съвети на хората, за които времето, здравето и парите им са ценни и искат да имат добре изготвено споразумение. „
- Хонг Конг: Министърът на правосъдието призова към медиация във встъпителните си думи на семинара на тема „Правно управление на риска: ключ към международната търговия и инвестиции.“
- Холандия: Голямата холандска компания Kluwer излезе с интересна статия в блога си за арбитраж: „Медиацията е по петите на арбитража – конкуренция или мирно съвместно съществуване?“
„Арбитражът отдавна е любимец на семейството ADR. Медиацията обаче, зае нарастващо стабилна позиция, когато става въпрос за решаване на международни търговски спорове бързо, икономически ефективно и успешно…
И все пак, както подсказва по-внимателният анализ, както медиацията, така и арбитража, имат своето място и предназначение. Те не се конкурират, а са подходящи в различни случаи – според целта и казуса.
Търговската медиация предлага много предимства, като например, по-широк обхват на приложение, гъвкавост на процедурата, съвместимост с други методи за разрешаване на спорове, време и ефективност на разходите, както и конфиденциалност. За всички тези предимства, много търговски споразумения дори изискват да се положат усилия да се медиира спора преди арбитражът да може да започне. Статистиките също са ясни. Според Международната търговска камара („ICC“), три трети от случаите по медиация се уреждат успешно – средно за само 4 месеца и за около само 1% от цената на спора. Един прост анализ на разходите, рисковете и ползите лесно обяснява защо медиацията е избирана за суми в спор, вариращи от под US $ 20,000 до доста над US $ 500 милиона.“
От 2011 г. насам, Отделът за разрешаване на спорове към Американската асоциация на юристите е определил третата седмица на октомври, за признаване на растежа в използването на медиацията като средство за решаване на спорове. Както сайта на групата обявява:
Оразличаването е важно за ползотворното използване на всеки инструмент. И медиите в Индия обръщат внимание на това.
- Ирландия: Модерната алтернатива на медиацията има огромен потенциал
„Комисията по ценни книжа на Малайзия (SC) и Bank Negara Малайзия (BNM) наскоро постановиха, че търговските и ислямските банки, предлагащи продукти на капиталовия пазар в Малайзия, трябва да станат членове на Центъра по сигурността на разрешаване на индустриални спорове (Sidrec), като част от усилията си за засилване на разрешаването на финансови спорове с потребителите.“
Следва продължение…
Оставете коментар