Този въпрос навярно си задават, не само хора в нужда, опитали различни начини безуспешно досега, дочули за голямата полезност на медиацията. Но също и начинаещи медиатори.
В тази статия започнах да събирам различни реални случаи чрез анонимните въпроси и описания на самите хора в нужда. Хора, които узряват да потърсят и опитат с неутрална подкрепа по нов начин, за да намерят благоразумен изход.
Много често активен инициатор е едната страна във взаимоотношението, а другата може да бъде поканена да се включи. Във всички тези ситуации медиацията, като кратък и същевременно дълбочинен подход, може да бъде, не просто полезна, но и отключваща за възобновяване на диалога, за олекване, разбирателство и градивна win-win развръзка.
Възможно е да откриете прилика между някоя своя история и разказаните в свободен текст по-долу…
Ако Вие или някой наоколо Ви се намира в подобна ситуация, имайте предвид медиацията.
И задавайте смело въпросите си за нея. Ключът винаги е неутрален, често е наблизо и отключва със смел опит: отвътре-навън!
@ „Живея на семейни начала с мъж, който е с 25 години по-голям от мен. Заедно сме от 10 години и имаме дете на 6 години. Той има друго дете, което е на 12 години. Допреди няколко месеца той беше осигурил апартамент, кола и месечна издръжка на бившата си жена (500лв.), както и плащаше всички разходи по апартамента и колата. За благодарност тя доведе любовник в апартамента, както и катастрофира с колата. Каза на мъжът ми (лятото ще се женим), че той е длъжен да поеме ремонта на колата, както и че след като той не е с нея, тя има право да си води любовника в апартамента му. Мъжът ми дълго търпя, но в крайна сметка реши да я изгони от апартамента му (ние живеем в апартамента на нашите), както ѝ каза, да плати ремонта на колата (около 2500 лв.), в случай че си я иска. Тя естествено отказа. В момента плаща 400 лв. издръжка, като бившата му смята, че това били пари за куче, а не за дете. Сега от един месец праща клипове на детето им, как то се моли на баща си, да върне колата на майка му, защото зъзнело всяка сутринта и тем подобни манипулации. Детето живее на 300 метра от спирка на градския транспорт и се вози в един автобус – 10 минути, слиза и след още 100 метра влиза в училището. В момента с мъжа ми правим и второ инвитро, защото той много иска още едно дете от мен, а се оказа, че състоянието му през последните години се е влошило, и се съгласих да мина през това, само заради него и нас, като семейството. Преди няколко дни ми заяви, че мисли да ѝ върне колата или да ѝ даде половината от сумата да си вземе друга. Естествено откачих. Място не мога да си намеря. Чувствам се предадена от него! Извинявам се за дългия пост, просто искам да прочета различни мнения и да разбера за себе си, имам ли право да изпитвам такива негативни емоции.“
Разминавания в семейна двойка
Такива могат да бъдат от
– Елементарни, но натрупали се неразбирателства, произтичащи от непознаване на начина на функциониране и неразбиране на здравословните граници и правила – които могат да бъдат комуникационно прояснени, изчистени и предоговорени в медиация.
@ „Например: семейство с дете и работещ няколко месеца в годината в чужбина баща: – Майката: Изнемогвам, имам нужда да му се оплача и да ми съчувства поне от там, ако не може да ми даде съвет или да помогне. – Бащата: Натоварва ме да ми разказва всичко това всеки ден, защото се чувствам безсилен, нали не съм там.“ А за жената това да сподели с него е вид помощ, ако няма с кого другиго. И, ако прекалява той може да ѝ помогне с психотерапевт и дом.помощница и т.н. Така във времето за разговори да споделят други теми, не само тази за грижата за децата и битовизмите.
– Разбирателство с език на уважението и език на любовта – когато страните не си го познават, променили са се и/или не говорят и чуват на точния един за друг.
– Договаряне и предоговаряне на „кит“ за спешна помощ, „кит“ за избухващи ситуации и други конкретни важни и за двамата въпроси, които е недостатъчно да бъдат индивидуално осъзнати психологически, но е необходимо и да бъдат обговорени в равностоен и конструктивен диалог.
– Ефективна комуникация при спорове с приятели и роднини, поставяне на ясни и уважителни граници, уговаряне на правила, намиране на взаимно удовлетворяващи решения и други.
– Договаряне на истинско сътрудничество или споделено родителство, вместо фалшиви и нетрайни такива.
– Договаряне на наистина освобождаваща раздяла/приключване на отношения или на ново начало по нов начин.
Затруднен или липсващ диалог след развод / раздяла
@“Здравейте. Майка съм на дете на 4 години, разведена съм с бащата. Трудно върви комуникацията помежду ни. Опитвам се от моя страна, да постъпвам разумно и да намеря моста между нас, заради детето ни. На мнение съм, че детето ни е необходимо да не избира между двамата родителите, има нужда и от двама ни. И в тази посока работя. Трудността в тази ситуация идва от неговата сестра и майка, който по никакъв начин не зачитат мен като майка, дори като жена и човек. Бащата не бих казала, че участва толкова активно в самото отглеждане, по скоро я взима и дава на тях двете. Когато отиде при баща си, нямам информация как е, особено в моментите когато е болна. Моето мнение не се чува въобще. Ако кажа, че искам нещо или изкажа, че не е хубаво да се дава толкова сладко например. Започват да купуват още повече. За това напоследък избирам да мълча. Не искам да се изкарвам жертва. Търся начин да се справя с това, защото не се чувствам добре. Така съм и притеснена и за детето ни повече, когато ходи там, защото липсва информация. Ако питам как е, отговорът е супер. Не се споделя с мен. Безпокойство идва и от това, че е гледана повече от майка му и сестра му. Когато кажа не, на нещо което не ми харесва, става скандал. И вече нямам идея по какъв начин да процедирам.“
Преминаване през трудни периоди, преход и ярки промени
@ „Чувствам се супер неудовлетворена и изгубена. Имам дете на 3 г, което гледаме сами с баща му, нямаме никаква помощ, много боледува и сме супер прегрели. Проблема е, че това вече много се отразява и на личните ни отношение. Сякаш нямаме време един за друг и много се отдалечаваме. Започна да издържа вече повече на ясла, но аз не знам какво да правя във времето, в което съм сама. Просто забравих… и съответно очаквам мъжа ми като се прибере от работа да ми оправи деня, той е супер изморен и аз естествено се чувствам отхвърлена и нежелана. Вече се замислям за раздяла, въпреки че той е много добър и разбран. Но това чувство на отхвърлена и нежелана жена ме кара да се чувствам много самотна. Сякаш се вкопчвам в него и само виждам това, което не ми дава… В същото време не мога да си представя да съм с друг мъж и да си разваля семейството.“
@ От години спрях да ровя в телефона на мъжа си, защото оная приказка „Дебнем ли се, ще се хванем“ винаги се оказваше вярна. Но наскоро една нощ бях близо до телефона му и не успях да издържа на дяволите в мен. Разбира се, приказката пак се оказа вярна. Ситуацията е следната. Оказа се, че си е направил допълнителен инстаграм профил, таен, на който води засилена комуникация ежедневна с омъжена дама, която също се оказа с втори профил допълнителен. Дамата му е съученичка от средното образование. Обгрижва го доста старателно, определено знае как да му вдига егото, иска да и разказва дори за мачове, за формула 1 и всякакви ежедневни неща, от които той се интересува. Молела го е да и изготви и здравословна програма, защото той разбирал от тия неща, бил наясно, а тя си нямала кой да пита, но от комуникацията разбрах, че и е изготвил такава. Ако е минал ден без нещо да и пише той, тя с лека ирония подема разговора, от типа – „Пак не се обаждаш, какво става, какво прави днес“ . В тази им комуникация няма интимни неща, просто го „загражда“, като проявява невероятен интерес, допитва се, иска съвети, изобщо знае какво харесват мъжете, предполагам не и за съпруга си, защото повече в случая знае за моя. Днес едва удържам бесовете в себе си да не избухна цял ден. Стискам зъби. Знам, че не бива да питам, да разпитвам, даже и по най-възпитаният начин, защото няма да доведе до нищо добро, веднага ще влезе защитната реакция и ще прехвърли изцяло вината само върху мен, че съм му бутала телефона, а аз изгарям отвътре. Какъв е най-добрият, най-правилният начин да преглътна егото си в този момент и да преминем и двамата през този период? А аз през тази изгаряща ме ревност?“
@ „Имам голям проблем , който много ме мъчи, а и мъжа ми. Имаме дете на 2 г. Откакто се е родила аз нямам желание за секс – никакво. Мога да живея без него! Това естествено поражда много скандали между мен и мъжът ми. Нямаме друг проблем- гледаме си детето , той е много грижовен , участва изцяло в отглеждането и, подкрепя ме , идеален е като отношение. Но аз не мога да му дам каквото има нужда ! В редките случай , когато се случва е на сила! Ходих на изследвания на хормони – всичко е наред! Ходих на психолог тя ми каза няма причина , но аз наистина нямам желание! Моля ви кажете ми как да си върна това желание, защото вече ще полудея ?!“
@ „Имаме 20 годишен брак, две чудесни деца, общ успешен бизнес и проблеми в интимните ни отношения, които се породиха наскоро – сякаш от промяната в мен и съответно – никаква промяна в другия. Сякаш се разминаваме и не можем да говорим за това спокойно и адекватно.“
Понякога синхронизирането между двама човека е въпрос на правилно (докрай открито, ясно и уважително) комуникиране на промените, потребностите, границите и ритъма помежду двамата. След успех на двойки в десетки подобни случаи мога да препоръчам спокойно медиацията за тази цел – конструктивен диалог – в неутрална и подкрепяща среда. Отделно и успоредно с това е важна психологическата работа на всеки върху себе си. Поздравления, че търсите подход и наслука!
@ „Имаме проблем, който ме измъчва и не съм сигурна как да подходя. Имаме 8 годишен брак и 3 деца, живеем в чужбина. Никога не съм работила по време на брака ни. Мъжа ми работи аз си гледам децата. Сами сме нямаме никаква помощ за нищо. С родителите на мъжа ми не говорим и не се виждаме, а с моите веднъж в годината през ваканциите на децата. Преди да се оженя работех много. Започнах да работя от 15-16 годишна и до ден днешен не съм искала и стотинка от родителите си. Аз съм давала много, но никога не съм искала от тях, а те ако са искали да ми дадат нещо съм отказвала. Баща ми е 70% инвалид, майка ми е с хипертония и много изтормозена, на по 65 години са и още работят на пълно работно време. Баща ми имаше пенсия за инвалидност, която му спряха като му намалиха процентите и той се принуди да се върне на работа. Сега му върнаха процентите и си чака заповедта от НОИ. Мъжа ми работи и ни гледа, бих казала че се справя много добре, не сме лишени от нищо. Скоро обаче, купихме къща и за да направим ремонти си дръпнахме всичките лимити от кредитните карти и сега ни е трудно да ги върнем и погасяваме лихвите им. Поканихме майка ми и баща ми нагости да видят новата ни къща. Те ни събрали около 2000 лева и ги обърнали в евро. Още като бяха в България казаха, че искат да ни направят такъв подарък. Аз категорично отказах и разговарях с мъжа ми ако му дадат на него да не ги взема. Обясних му, че ми е съвестно да взема пари от тях. Той ми обеща, че няма да ги вземе. Майка ми и баща ми дойдоха. Той ги посрещна на летището и те му дали, той както се разбрахме отказал да ги вземе. Нашите решили да не се разправят и си наумили като си тръгват да ги оставят вкъщи без да се разправят с нас. Два дена по-късно обаче мъжа ми отишъл и ги поискал тези пари от майка и предупредил, че аз не знам. Майка му ги дала без да го пита за какво и защо са му, но по-късно я зачовъркало, защо е скришно от мен и решила да ми разкаже. Мъжа ми си беше занесъл колата в гаража на сервиз, имам предположение, че ремонта на колата му е излязъл повече от колкото е очаквал и вероятно е нямал пари да плати. Така или иначе не е нещо, което е правил преди. Досега винаги сам се е справял със всичко. Егото му е много голямо и никога не е искал нищо от никого. Убедена съм, че е имал спешна нужда от тези пари, за да ги поиска, но ми стана много обидно, че ги поискал от моите възрастни и болни родители и то скришно от мен. Пари, които аз не искам от родителите си той как посмя да поиска? Нещо вътре в мен се пречупи, сякаш доверието се загуби. Майка ми вчера цял ден рева и ми се моли да не му казвам, че ми е казала. Обяснява ми, че от сърце и душа са ги дали, така или иначе щели да ги оставят тези пари, те за нас били и т.н. Но това не променя постъпката на мъжа ми. Раздвоена и разочарована съм. НЕ намирам нищо с което да го оправдая в главата си. Дори не искам да чуя обяснението му. Не бих искала и да го питам, за да не злепоставя майка ми в очите му. Чудя се кога мисли да ми каже за това и от къде такава смелост да иска пари от родителите ми и чак да ги предупреждава, че аз не знам. Опасявам се, че ако попитам или настоявам да говорим нещата ще се влошат много. Какво можем да направим, ако не можем двамата сами да проведем спокоен диалог по подобни въпроси ?“
@ „С мъжа ми сме заедно от деца. Бяхме за кратко гаджета в осми клас, после той се раздели с мен – детска работа, но много тежко го приех поне година не знаех къде се намирам. От има-няма 15 години сме заедно – разделяли сме се още веднъж след 4 годишна връзка по негова инициатива – защото не беше готов за деца. Точно три седмици издържа без мен. Каза че като бил с мен се чувствал в клетка, когато си тръгнал все едно си тръгнал от щастието и т.н. Преживях тази раздяла отвратително, наистина отвратително с физическа болка преживях емоционалната. Съответно станах параноична и ревнива и видях, че докато сме разделени е бил с други жени. След като се събрахме се оженихме и така 10 години вече. Преди работеше с една колежка, която съм на 100% убедена, че е влюбена в него – личи си по цялото й поведение, отношение и т.н. От две години не работят заедно, но поддържат контакт. Това не ме притесняваше докато не видях интереса от негова страна – под интерес имам предвид желание за срещи, желание за комуникация. Да, чела съм им кореспонденциите, но и съм виждала поведението им на живо. Всяка жена, която познава добре мъжа си, може много добре да улови кога действително има нещо повече и кога е просто приятел. В общи линии се хвалят и четкат взаимно. Виждат се за малко от време на време, но забелязах че не ми казва, което ме притесни. След като казах, че ревнувам от този човек, той каза, че винаги го ограничавам и ако съм искала щял да прекрати контакт с нея, но това ще се повтаря с всеки, от който ревнувам. Каза че аз се радвам на мъжко внимание доста и той не го прави на проблем. Той бил наясно, че тя го харесва, но какво от това и мен все ме харесвали. В комуникацията си предимно си правят комплименти кой колко е велик, какъв добър екип са и т. н. Вследствие от ревността развих тревожно разстройство, имах два три пъти паник атаки, пих хапчета от около година, спрени са от над 6 месеца и ходя на терапия. През последната година няколко пъти ми каза, че съм ревнива, обсебваща и контролираща. Че се държат с него като с вещ. Обаче той продължава комуникацията с този човек почти всеки ден, чуват се, виждат се от време на време за половин час може да е, но намира начин и време за нея. Според терапевта ми и той има много от моите страхове. Същевременно той самия стана много по-ревнив към мен. Вижте, обичам съпруга си, знам, че и той ме обича. Знам, че не е ОК да ограничаваш човека до теб, но повярвайте ми какво ли не се чудех да не му достига – то похвали, възхищение, секс всичко му давам- не знам какво да направя вече. Според мен това за него е глътка свеж въздух, а може и да е повече. Имаме две деца за протокола. Същевременно, мен това положение ме разболява вече, защото постоянно съм под стрес да не би неговото обожание да падне другаде. Идва един момент, в който се чувствам като натрапената жена, която не искат, но само тя иска близост, а същевременно другият човек получава лекота и желание в общуването. Минах през много мисли и варианти как да постъпя: дори обмислям просто да си взема децата и да отидем някъде за седмица, за да премисля добре случващото се.“
Проблеми в диалога с родители и други роднини
@ „Здравейте, на 32г. съм щастливо омъжена, с хубав живот. Имам обаче дългогодишен и до момента неразрешим проблем с майка ми, която иначе е добър човек, с добро сърце. Става дума за това, че макар и възрастта ни, продължава да се държи с мен като малкото ѝ момиче, непрекъснато ме пита защо се отнасям „така “ с нея, тя е майка и има право всичко да каже, критики по поведението ми и отношението към нея, които са безпочвени, а и смятам за неуместно да се обяснявам ежедневно на родител.. Предисторията, майка ми и баща ми се разведоха, която бях на 5. Майка ми се разболя от страхова невроза, цял живот е имала проблеми с нервите и в момента пие антидепресанти. След развода, макар и да не знаех какво се случва, още усещам ада, който настана… 5 години по-късно от брак „на семейни начала“ се появи брат ми, но баща му се пропи, с много лошо пиянство и започна насилие към майка ми, психически тормоз към всички… Само аз и Господ знаем как съм се тресяла от страх и молила този човек да ни пощади. След раздялата им едва не останахме на улицата, смених 3 училища в 8.клас и завърших с пълно отличие. През всичките години гледах брат си като мое дете, от най-малките до най-големите нужди и детайли. Бях огромна опора за майка си, нейна най-добра приятелка, споделяше ми дори сексуални преживявания на нея, нейни приятелки, играех роля на терапевт, партньор всичко! Нямах пубертет, защото не можех да си позволя подобна трансформация, имах хиляди други отговорности. После работих в чужбина по време на студентските ваканции,за да издържам семейството. Карах сутрин брат си на училище, независимо била ли съм на купон или лекции. Преди 8 г. срещнах прекрасния си съпруг, не съм го дарила с дете, защото още нямам силите и готовността да го направя. Преди 2 години преминах през терапия „вътрешно дете и юноша“, защото усещах, че нещо в живота ми не беше наред. Емоционално бях като една малка лодка, която се лъкатушеше в огромен океан, т.е. усещах, че живота ми не в моя контрол и че нещо ме прави нещастна. Установих доста неща за себе си, едно от които е, че имам нужда да бъда самостоятелна жена, посветена в брака си съпруга, вместо дъщеря- най-добра приятелка на майка си, която междувременно е и съпруга. Пиша тези детайли, за да обясня, че за рожденото си семейство съм направила много и не в контекст, че натяквам, а че е направено с любов и грижа от мен. Проблемът е, че майка ми не желае да приеме тази моя нужда да не се чуваме и виждаме толкова често, да не си говорим всеки ден като съученички от гимназията за всякакви неща и „споделянки“, крайна е и пасивно агресира словесно постоянно. Сама е, раздели се с поредния си партньор и сега фокусът сме аз и брат ми, макар че към него е по-благосклонна. Ядосва се на психологията, че „отделя деца от майките им“, че аз съм друг човек, къде й отиде детето, „свикнала съм си с мъжа ми да си живеем в нашия дом, а тя какво, не се сещам за нея“.. и разбира се, приятелките й (които няма) били близки с дъщерите си, пък само аз съм искала да не сме близки. Аз си давам сметка, че не съм перфектна, не винаги изказа и интонацията ми са прекрасни, като на всеки човек, но от най-малката обратна връзка от мен, че не се чувствам добре като се сърди и ме обвинява постоянно, че сме възрастни вече и някак тези разговори са за друго време, започва да ме нарича, че съм се отрекла от семейството си и забележете „това я убивало“. Аз си давам сметка, че съдбата ѝ е била тежка, знам, че си посвети живота да бъде майка и да ни гледа с брат ми, знам, че е с добро сърце и може да бъде мила, но на много висока за мен цена. Всичко това го разбирам и продължаваме да сме до нея със съпруга ми, но искам да дишам, искам да ме пусне, не се чувствам пълноценна жена, заради тази обсебваща връзка между нас. Знам, че трябва да ѝ говоря с любов и уважение, но вече и аз нямам нерви, сили и търпение как да поставя тези граници мирно. Моля ви, кажете ми как мирно да осъществим този процес на здравословно отделяне. Не искам да съм най-добра приятелка на майка си, неѝн отдушник и майка, а да сме в добри отношения и колкото може тя да е майка за мен, макар и отдавна са сме разменили тези роли… Благодаря!„
На кръстопът при нужда от конструктивен диалог и съзнателно общо решение за заедно по нов начин в двойка
@ „Здравейте! Изправена съм пред много трудна дилема. Имам приятел от 3 години,който наистина страшно много ме обича. Връзката ни обаче е много токсична. Излизаме много рядко, той няма приятели, много е ревнив и не ми дава и да излизам сама с моите, държи ми сметка за всичко и сякаш е обсебен от мен.Той е детската ми любов, 15 години се гоним… В началото бях луда по него, но сега вече нещата станаха по-сложни. Взаимоотношенията ти стигнаха до там, че аз правя абсолютно всичко за него, а той не държи на обещанията си, няма никакъв ангажимент в апартамента, който живеехме, освен да плаща тока и водата и единствената му цел е да ме изолира от всичко и всички.��Наскоро едно момче, с което сме от години приятели, след като разбра, че не се разбираме с човекът до мен заяви, че ме харесва и иска да се получи нещо между нас. Не спирам да мисля за него, сякаш изведнъж живота ми се преобърна и не знам как да постъпя.��Много съм объркана. Имам чувства към приятеля си и не искам да страда, но явно за да пожелая друг чувствата ми не са достатъчно силни у вече се уморих от токсичната ревност и напразните обещания. �Реших да се разделя с него, но ме е страх, че ако наистина започна нови взаимоотношения, защото той сега съжалява, обещава ми, че ще промени всичко и дори ще започне терапия…�Ако го оставя, може би изпускам голямата си любов (въпреки сегашните трудности). Но ако не тръгна с другия, може би също изпускам шанс за една голяма любов.��Не знам какво да правя, не спирам да мисля за това…“
@ „На кръстопът сме у дома/в двойката ни. Имаме 20 годишен брак и деца.Нещо се случва в последно време и не се чувстваме добре. Опитваме се да разберем какво става, но не се чуваме от емоции и не знаем накъде да поемем. И двамата обаче знаем, че искаме да вземем правилното и цивилизовано решение – добро за всички ни и най-вече за децата.“ (семейна медиация)
За медиация (а също и за кратък подход на индивидуална и партньорска терапия за двойки)
@ „Здравейте, ще споделя за един проблем, който имам със съпруга си – нещо, за което винаги се караме. Моля, да споделите как Вие виждате нещата и в кого/къде е грешката. Имаме две деца – на 4г. и бебе на 3м. Живеем в двустаен апартамент, една спалня + хол и кухня в едно, сами разбирате, че в една спалня спим всичките. Целта ни е да купим нов апартамент, събираме пари, заделяме, ясно е, че в момента не е много изгодно, но все се стремим към целта си. Това ми дава стимул да работя, наистина работя доста, първо, дъщеря ми беше година и половина на частна ясла и трябваше всеки месец да я плащам + ипотека, сега я приеха на държавна, но събираме за апартамент. Финансово сме добре, и той, и аз взимаме добри пари, но някак при него виждам егоизъм. Постоянно иска да си купува скъпи неща – айфони, анцузи за по 300лв, обувки за 250лв. Последно взе голям бонус годишен – купи си колело за 3200лв, казах, че съм против това, защото той има колело, някак ми се струва неуместно да се дават толкова много пари. Та накратко: – Обича да кара колело, да ходи на състезания, досега имаше старо колело, което някога е струвало доста; преди не ходеше по състезания, сега се запали, купи ново колело, скъпо, специален компютър за колелото – 700 лв, добавки 200, обувки за колело, дрехи за колело – 400 лв. На мен това ми се вижда прекалено, сякаш си гледа собствените интереси. Естествено и на мен взима/купува всичко, което искам. Но пък аз съм човек, който е по-стиснат. всичко, което изкарвам го давам за семейството – почивки, екскурзии, заделяне за апартамент, обучение и някак имаме разминаване между това. Постоянно се караме за тези неща, казвам му ,че за мен това са много пари, които са излишни, може би има вероятност да все вземат по-евтини. Болно ми е, че работя по 12ч.+ някои от уикендите в стремежа за сигурност, апартаменти, екскурзии, докато той някак гони своите си интереси, казва, че карането на колело го дава енергия, изчиства го от работата и натовареността – разбирам, всеки има нужда да разпусне, но това харчене в тези колелелета ми идва повече – това са пари за турнири, пари за гориво, нощувки по хотели за тея турници. Всеки път оборудвания за колелото. Моля, дайте някакво мнение. Дали аз го виждам само през своята призма този негов егоизъм. Защото, ако бях аз нямаше такъв висок годишен бонус да инвестирам в хобито си, а щях да го дам за семейство – пътуване или нещо друго.“
@ „Здравейте! Пиша, за да споделя моята ситуация и да получа отзив от професионалист или някой, който е или е бил в подобна. Във връзка съм от няколко години. Винаги съм се старала да отработвам моделите си на поведение, които не ми вършат работа и да търся причините в себе си. Но с този човек, демоните ни правят неприятна комбинация. Имам склонност да премислям прекалено нещата и да дълбая излишно, боря се с това нещо, но ми е много трудно да го контролирам. От негова страна пък той трудно изказва емоциите и мислите си, има склонност да се затваря в себе си и да не споделя. Чувствам се зле от това, че така ме изолира от своя свят. Освен това виждам, че трудно оценява положителните неща и успехите си, сякаш е неудовлетворен, каквото и да се случи. Трупа в себе си и в някакъв момент изригва и излива емоциите си под афект, грубо и агресивно. Това се случва тенденциозно по различни поводи през няколко месеца. Заявих себе си и това, че не мога да правя компромис с такова отношение и искам нещата да се променят или пътищата ни се разделят. Той каза, че осъзнава, че има проблем и иска да се промени. Не знам дали само, за да останем заедно или, защото наистина го мисли. Обичаме се и искаме нещата да се получат. На такава възраст сме, в която вече сме изградени като характери и вече мислим за семейство. Възможна ли е положителна промяна? Предложих терапия, той се съгласи. Не знаех дали трябва да е индивидуална за всеки от нас или за двама ни, тъй като знам, че аз също имам върху какво да работя. Ходим и на двете. Но така не се получава. Какво ще ни посъветвате да направим?“
* Медиацията е кратък подход на съзнателна партньорска комуникация – т.е. катализиращ, конкретен, целево ориентиран, пълновластен за двете страни.Медиаторът присъства и вдъх-нов-ява като напълно неутрален, несъветващ и чисто човечен домакин на конструктивен и уважителен диалог (независимо какви са неговите знания, образование, професии и опитности).
Семейната терапия често е времеемка и цели един цялостен процес на изцеление – за нея е нужно продължително, регулярно и търпеливо желание за работа и от двамата – върху себе си и един с друг. Понякога индивидуалната и партньорска терапия за двойки сработва и е достатъчна за добро ежедневно функциониране на семейството. Понякога обаче, не става така – по редица причини, които са най-вече от субективен характер. И тогава участието в медиация за намиране на общо решение наконкретен спор/тема/задача/конфликт е онази катализираща точка, която среща хората, изчиства погледа и уважението им към реалността, фокусира ги да намерят win-win решения по конкретни/актуални техни общи интереси, да направят промяна, да пристъпят прагматично към нуждата от работа със себе си и с другия. И така медиацията отваря пространство и нерядко хвърля мостове към разнообразни работещи подходи за личностно, психологическо, органично и духовно развитие.
Психотерапевтът в общия случай е експерт, партньор-съветник на едната или на двете страни, който от позицията на знаещ/вещ в психе-природата помага за личното осъзнаване по всички душевни аспекти и напътства двойките за здравата им заедност. Ето как, например е коментирал това питане един уважаван психолог (О.Б.): „С малко индивидуална и партньорска терапия и за двама ви, нещата ще дойдат на мястото си. Когато партньорът Ви се научи вместо да трупа в себе си, да споделя мъничко повече, едновременно вие сте доволна, че имате по-топла комуникация, а той нетрупайки, няма какво да избухва… И все пак, не го пресилвайте в нуждата си от споделяне и общуване. Мъж е, не е приятелка. Много жени в съвремието (не говоря за вас, а принципно) правят грешката да се опитват да вкарват мъжа си в чужди му роли. От древността за мъжа начинът за справяне е бил да бъде силен, да носи болката в себе си и воински, стоически да я издържа сам. За жената начинът за справяне още от пещерите е бил да споделя, да комуникира трудностите си общностно, да потърси подкрепа. Да сега нещата са различни – но от колко? Еволюционно погледнато, не от дълго. Та, ако жената иска мъжът да е мъжествен, твърде рязкото и настойчиво отдалечаване от това, което милиони години го е определяло като такъв, не е добра идея. Какво казвам с това? Да, партньорката и индивидуална терапия в случая са точно на мястото си – човекът ще се научи на лекситимия, себерефлексия, на по-емоционално и отворено, споделено общуване. И все пак, както споменах, партньорът си е партньор, не дружка за бъбрене по женски. Когато жената (отново говоря принципно) има активен живот, кариера, приятелки, хобита, нуждата партньорът да задоволява всички нужди и да бъде поставян в неспецифични за него роли, силно се снижава. Та така. За него: развиването на известна емоционална интелигентност и способност за по-разкрита споделеност. А за вас – известно разбиране, модериране на очакванията и собствен богат и активен живот.“
И още един пример, чрез който подхода на медиацията е различен от този на психотерапията – и става видно, че двата подхода се допълват чудесно взаимно.
@ „Здравейте. Дълго време се мъчех да събера подходящите думи, с които да обясня положението си, но така и не ги намерих, така че пиша, пък каквото излезе. Имах дълга връзка, която приключи преди две години. Живяхме заедно през цялото време,купихме и жилище също. През цялото време усещах, че не съм напълно щастлива с този човек, но не желаех да оставя вече постигнатото дотук, за да го заменя за едно неизвестно бъдеще. Той е добър човек, но много неуверен и негативно настроен към живота. Изпълнен е със страхове за здравето си, които на мен ми идваха в повече, тъй като е здрав по принцип и дори от грип не боледува по-често от всеки друг човек. Връзката със семейството му също не е здравословна по мое мнение, тъй като не минаваше дори ден, в който да не говори с родителите си по 2-3 пъти. С въпроси от рода на „Ял ли си? Облечен ли си добре?“ и т.н. Всяко едно решение, което трябваше да вземем относно НАС и НАШИЯ дом, трябваше да бъде обсъждано със семейството му. Той сякаш нямаше мнение за нищо. Много дълго време си мислех, че аз бих могла да му повлияя и да стане малко по-уверен в себе си, тъй като аз съм експресивен и жизнен човек. Стараех се да го окуражавам постоянно и за всичко. Исках да му помогна да застане начело на нашето семейство, където и трябва да бъде. А не да се налага аз да правя всичко сама, да решавам всичко, а той само да мрънка, че това няма как да стане защото…Както и да е… Разделихме се преди две години. Беше тежко решение, но разбрах, че той няма да се промени, а аз вече не можех да понасям тази вечна негативност и безхарактерното мрънкане вечер от дивана.Вместо аз да повлияя на него, усетих как аз самата се претопих. Преди имах живец, имах мечти и идеи, хъс, хобита, приятели, а после малко по малко започнах да угасвам сякаш, отдалечи се от всички.Всичките ми желания сякаш се притъпиха, защото знаех, че няма да намеря подкрепа.Живеем в един град и се засичаме често. Когато е сам, ме поздравява, но ако е с майка си, не. Сякаш родителите му диктуват дори как да се чувства относно мен. Забравих да спомена, че ние сме в трийсетте си години и то в горната им граница.Сега имам нов партньор, с когото се разбираме чудесно и всичко уж трябва да е прекрасно. Аз обаче не мога да се отърва от чувството си на вина,че аз съм прекратила 15 годишна връзка. Че аз съм виновна, че той сега е сам, а аз имам човек до себе си. Чувствам се сякаш съм изоставила безпомощно дете, тъй като докато бяхме заедно, аз вършех цялата домакинска работа. Грижех се за него в чисто физически и в емоционален план, а сега е изоставен. Затова не мога да спра да мисля, че аз не съм сама, а той е, и ако остане сам до края на живота си, аз ще съм отговорна за това. Много ви благодаря, ако сте прочели всичко до края. Знам, че е дълго и объркано. Аз самата съм тъжна и объркана.
* Медиацията може да е полезна в случай, че жената и мъжа са отворени и/или изпитват потребност да се срещнат един с друг по изцяло нов начин, за да изговорят, олекотят и изчистят дадена взаимна материална, емоционална или душевна тежест. Или, ако например имат общо дете, близък човек или друг общ интерес (имот, работа, бизнес, съседство и др.), което налага да вземат заедно решение, да възобновят, да изградят и поддържат нормална комуникация помежду си. Това зависи от нуждата на самите страни – спрямо нея те разполагат с различни възможности.
Психотерапията е уникално полезна със подкрепата и съветите си за лично осъзнаване преди всичко индивидуално и от там – заедно. И затова в медиацията често напомняме на страните за тази полезност. Ето и какъв е коментара от уважаван психотерапевт в случая (О.Б.): „Много точно чувствате собственото си отношение към бившия – като към дете. Такова е, дори и близо 40 годишен. Откакто се занимавам активно с констелации/ родова терапия, виждам че често зад една хипохондрия, негативистичност, житейска пасивност и неувереност, стои неоткъсването от родителите. Често всичко е започнало още от ранните години, когато детето е било намесвано в родителската система, въвличано е било в роли, които пораждат заплитания и предопределят некачествеността на бъдещия му живот. Когато примерно едно дете е намесвано в родителската система, когато несъзнавано от него се иска да е и партньор, и приятел на родителя си, а понякога и да прави коалиции срещу другия родител, става следното. Едновременно се поражда свръхотговорност, която е непосилно бреме за малкия човек, както и дълбока несигурност зад нея. Малкият човек иска да е голям, силен защитник, да разбира споделянията и грижите на възрастния, но не успява. Напряга се, трябва да е още по-силен. Но не е. И страхът става още по-голям. Едновременно пораства преждевременно губи детството си поради натрапените му недетски роли на партньор и приятел на родителя си и едновременно си остава регресирал и фиксиран инфантилно в детските си страхове. И тази динамика персистира в „зрелите“ години. Човекът продължава да е партньор на родителя си, дете на настоящия си партньор, а психичният защитен механизъм хипохондриаза удобно измества и насочва вниманието към болестна фиксация, което „прекрасно“ отклонява ума от реалните подводни казуси за разрешаване. От освобождаването от фалшивите семейни лоялности, от осиновяването на собственото вътрешно дете и истинско порастване, което не се е случило. Написаното може да ви помогне да разберете себе си, ролята на майка на партньора си в която автоматично сублиминално сте била въвлечена. Да осъзнаете, че не сте изоставила мама детето си (откъдето се чувствате виновна), а човек, избрал силния си живот. Успехи!“
На кръстопът - за ясно и отговорно общо решение
@ „Здравейте. Моя позната има проблем, на който се надявам да намерим отговор. С бащата на детето (на 5г.е) и ( нямат брак), живеят заедно от 10 години, живеят в къща, която е нейно наследство, но не е на нейно име. От известно време имат доста спорове, казва му, че иска да се разделят, няма смисъл да се тормозят повече, но, НО той иска да му даде 10 000лв, за това , че през тези 10 години е влагал пари, като естествено не е влагал само той. Парите са им са били заедно и реално и двамата са влагали пари. Препоръчайте ми адвокат или не знам , някой към който мога да се обърна, за да им помогне. Може ли този човек да напусне къщата, и да се виждат само, за да вижда детето си, не знам…“
За балансираното общуване с родителите и с родителите на партньора
@ „Здравейте! Става въпрос за свекъра и свекървата, които са обсебени от детето ни, знам, че в това няма нищо лошо, но бих ви моля за съвет как да поставя граници. Детето ни е на две годинки и всеки ден го оставям на тях за да може аз и баща му да ходим на работа, не ходи на ясла защото не е приет, а за частна в момента нямаме възможност и трябва да го оставяме на свекъра и свекървата. До тук всичко нормално, НО те страшно много навлизат в личното ни пространство и се чудя как да го огранича без сърдения. Когато малкия е болен всеки ден се звъни през час- как е, ял ли е и др. В момента всички вкъщи сме болни и те без покана дойдоха да го видят, няма лошо, но не питат удобно ли е а просто си идват и имат ключове от вкъщи и направо си влизат, добре, че поне чукат на вратата преди това. Когато го запишем на ясла искат да е в техния квартал за да може да го взимат за да го виждат всеки ден, искат и събота и неделя да им го оставяме, не им минава през ума, че и аз бих искала когато не работя да съм си с детето. Когато днес дойдоха казаха, че щом в момента няма температура утре ще го вземат при тях. Извинявайте пак за дългия пост, но дори вкъщи нямаме спокойствие защото и болни да сме пак идват. Чувствам се задушена Как мога да постъпя според вас?“
За двойки на кръстопът
@ „Здравейте, чувствам се супер неудовлетворена и изгубена. Имам дете на 3 г, което гледаме сами с баща му, нямаме никаква помощ, много боледува и сме супер прегрели. Проблема е, че това вече много се отразява и на личните ни отношение. Сякаш нямаме време един за друг и много се отдалечаваме. Започна да издържа вече повече на ясла, но аз не знам какво да правя във времето, в което съм сама. Просто забравих…..и съответно очаквам мъжа ми като се прибере от работа да ми оправи деня, той е супер изморен и аз естествено се чувствам отхвърлена и нежелана. Вече се замислям за раздяла, въпреки че той е много добър и разбран. Но това чувство на отхвърлена и нежелана жена ме кара да се чувствам много самотна. Сякаш се вкопчвам в него и само виждам това, което не ми дава…… В същото време не мога да си представя да съм с друг мъж и да си разваля семейството.“
@ „Здравейте, имам голям проблем , който много ме мъчи и ще се радвам , ако някой ми даде съвет. Имаме дете на 2г. Откакто се е родила аз нямам желание за секс – никакво. Мога да живея без него! Това естествено поражда много скандали между мен и мъжът ми. Нямаме друг проблем- гледаме си детето , той е много грижовен , участва изцяло в отглеждането и , подкрепя ме , идеален е като отношение. Но аз не мога да му дам каквото има нужда ! В редките случай , когато се случва е на сила! Ходих на изследвания на хормони – всичко е наред! Ходих на психолог тя ми каза няма причина , но аз наистина нямам желание! Моля ви кажете ми как да си върна това желание , защото вече ще полудея ! „
* Понякога е въпрос на правилно (докрай открито, ясно и уважително) комуникиране на потребностите, границите и ритъма помежду ви. След успех на двойки в десетки подобни случаи мога да препоръчам спокойно медиацията – в неутрална, благоразумна и подкрепяща среда. Поздравления, че търсите подход и наслука!
II. медиация В УЧИЛИЩЕ и учебна среда
„Здравейте! Проблемът е свързан със сина ми, на почти 12 години. Кротък, чувствителен и възпитан, не е агресивен, отглеждам го сама. В училище непрекъснато е подложен на тормоз от съучениците си, доста често споделя, че усеща обидно и иронично поведение към себе си. Случвало се е и физическа агресия от по-големи ученици, без повод от негова страна, за която сме имали среща с педагогически съветник и другото дете и родител. Не отвръща на обидите, защото смята, че ако се държи като тях ще бъде изключен или воден при директор, не желае да запознаем и класния ръководител, за да не пострадат децата( имам съмнения и за страх). Радвам се, че споделя с мен, което според мен е „вик“ за помощ, но не съм сигурна, че успявам да му помогна само с разговори и съвети. Съветвам го да отвръща, без да обижда, давала съм примери за подходящи изрази, за да покаже, че не му е приятно и да постави граници. Не помага. Първоначално го отдавах на това, че е в 5-ти клас, с напълно непознати съученици и ново училище, но това се случваше и в предишното училище, дори и в детската градина. Понижи и успеха си. Искам да помогна на детето си, моля за съвет. Извинявам се дългия въпрос, но исках да дам повече информация. P. S Пропуснах да кажа, че училището е „елитно“ и положи доста труд, за да бъде приет. Предлагала съм няколко пъти да сменим училището, но отказва.
@ „В нашето училище има остър спор между учителка и ученици, а вече и с техните родители. Стига се до нарушаване на учебния процес, до напрежение и агресия и се опасяваме от крайности. Също така, искаме да внесем добра практика за превенция спрямо бъдещи подобни ситуации.“ (училищна медиация)
III. медиация на работното място (трудова)
@ „Имаме предизвикателство в компанията – между двама изключително ценни наши служители, ниво висш мениджмънт. Нужно е да работят заедно и досега го правеха добре, но напоследък сблъсъците между тях са много и започнаха да пречат на тях, на всички останали, на микроклимата и на самата работа.“ (медиация на работното място)
Следва продължение…
Из медиацията днес:
Четири момчета в първи клас се сбили.
Какъвто и да е повода – все някой добър човек е пропуснал да говори навреме с тях и да им покаже, да ги вдъхнови как да управляват градивно силните приливи на тестостерон и да са несъгласни уважително.
Родителите им също се бият, за да защитят.
Учителите пък просто се скарали на всички в хаотичен опит да потушат войната…
Обаче войната,
вместо да стихне,
се захранва с враждебност,
разгаря се от не-общуване,
а при потискане – причаква
следващ момент да избухне
с нова разрушителност.
Войната поглъща, заслепява и е гладна за вечност.
До днес. С човечност.
Следва продължение…
Медиацията е приложима и полезна с принципите си във всички области на човешкия диалог и взаимоотношения. Повече за нея можете да прочетете в този сайт. Прекрасно е да се преживее!
Оставете коментар