Новини за медиацията по света – януари 2019

Любопитни и вдъхновяващи деня новини за медиацията  и алтернативното разрешаване на спорове по света – споделям ги с Вас в тази ежемесечна рубрика. Източниците са посочени в хиперлинкове. Надявам се да са Ви полезни. Този път от: Турция,  … и др.

Медиацията заема своето място като един от алтернативните способи за разрешаване на спорове със Закона за медиацията в гражданските спорове с номер 6325 („Закон № 6325“) в турското право. Разпоредбата на чл. 3 от Кодекса на трудовите съдилища („Закон № 7036“) предвижда условие за прилагане на медиация първоначално при спорове, свързани с трудово-правни спорове. Медиацията, предлагана като условие преди прибягване до съдебен процес, престава да бъде само един от алтернативните методи за разрешаване на спорове и се превръща в причина за действие. От гледна точка на историческите и социологическите основания, се вижда, че намерението на законодателя да вземе такова решение, е да намали натовареността на трудовите съдилища. Трябва обаче, да се отбележи, че медиацията не се превръща в алтернативен метод за постигане на съдебно решение, а остава самостоятелна процедура, която помага на съдилищата в осигуряването на достъп до справедливост за гражданите.“

„Федералният съвет по приходите (FBR) е въвел нова система за алтернативно разрешаване на спорове за разрешаване на над 31 000 висящи дела на различни правни форуми. Беше предприета стъпка за разрешаване на случаи на данъчни приходи в размер на Rs 1,276 милиарда и за покриване на очаквания недостиг на приходите от FBR в размер на 170 милиарда пакистански рупии. Съгласно този план, ще бъде създаден Комитет за алтернативно разрешаване на спорове (ADRC), оглавяван от пенсиониран съдия, който ще начисли Rs75,000 или 4% от възстановената сума, а членовете на комисията ще получат Rs50,000 или 3%  (което от двете е по-ниско). „

„Макар интересът към он-лайн разрешаването на спорове (ОРС) да се е увеличил значително през последното десетилетие, нарастването на неговото използване от промишлеността, не е толкова бързо, колкото се искаше и предвиждаше. Как съдебните системи да се застъпват и адаптират към новите процеси в безпрецедентен мащаб? Как можем да се възползваме максимално от новите технологии и по-добрата свързаност? Как да не се пречи на този усъвършенстван и лесен за използване начин, който отговаря на нуждите на клиентите за разрешаване на техните спорове?

Следва продължение…

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Бъдете първия коментирал

Оставете коментар

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван


*